3be096369dbeea991e06f6f1734ebcfc

o Raw Food

Czym jest surowa dieta?

Najprościej mówiąc surowa dieta, zwana też witarianizmem, to dieta, która wyklucza spożywanie pokarmów, które są poddane obróbce termicznej. Bardzo często jest ona łączona z wegetarianizmem lub też weganizmem. Wierzymy bowiem, że surowe roślinne pożywienie jest dla człowieka najzdrowsze – utrzymuje go w witalności, zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Dlatego też surowa dieta to dla nas nie tylko żywność ekologiczna – to także styl życia, który chcemy propagować wśród ludzi – styl zdrowy, a przy tym proekologiczny.
Coraz więcej osób przekonuje się do tej diety – może warto zatem, abyś zrobił to i Ty! Spróbuj, sprawdź i sam przekonasz się, że poczujesz się lepiej, a stan Twojego zdrowia ulegnie gwałtownej poprawie!

od poprawienia kondycji, samopoczucia, pozbycia się nadwagi, poprzez eliminację alergii, migren, chorób cywilizacyjnych typu zespół jelita drażliwego, cukrzyca, aż po liczne przypadki wyzdrowień z nowotworów przy zachowaniu 100% Raw

Dr. Hankiewicz, opisując przypadek jednej ze swoich pacjentek, która przeszła na surową dietę stwierdza: „No więc, jak jest z tym wychładzaniem? Gdy pacjentka ta przeszła na surową dietę, natychmiast poprawił się jej stan zdrowia i zdjęła z siebie kilka swetrów. Pożegnajmy się więc z pierwszym mitem, że surowa dieta wychładza organizm. I, że zimą powinniśmy jeść gorące kasze, zupy, a owoce i warzywa zostawić na upalne lato. Nie surowizny, lecz nabiał wychładzają organizm. Energia jest w surowym jedzeniu.[…] Powinniśmy jeść to, co u nas rośnie. Ale nawet banan w porównaniu ze zwykłym  chlebem jest jak nektar bogów – zdrowy i bezpieczny. Patrząc na gotowane pożywienie rozgrzeszyłam nawet cytrusy. Uważam, że późne owoce – jabłka i gruszki są doskonałym pokarmem na zimę. Są w stanie nas tak wspaniale ogrzać i dać nam tyle energii potrzebnej na przetrwanie zimy. Późna gruszka nie zmarznie nawet na mrozie. Orzechy są również doskonałą spiżarnią na zimę. Energia jest w surowym jedzeniu. Może i gotowanie dodaje jakiegoś rodzaju energii do pożywienia. Ale jaki jest sens, aby jedną energię zabijać po to, aby dać jakąś drugą”.
Co jednak w przypadku, gdy jest nam zimno? Możemy oczywiście wprowadzić do jadłospisu jakieś ciepłe pokarmy lub też nadal praktykować radykalne raw food, próbując znaleźć sposób na ogarniające nas odczucie chłodu:
  • staraj się dużo ruszać – wysiłek fizyczny rozgrzewa
  • dodawaj do posiłków przyprawy, które działają rozgrzewająco np.: czosnek, imbir, kolendra, gałka muszkatołowa, kurkuma, cynamon, goździki
  • pod prysznicem hartuj ciało – stosuj raz ciepły a raz zimny natrysk, masuj skórę rękawicą – poczujesz się cieplej, poprawi się twoje krążenie i do tego skóra zyska lepszą kondycję
  • staraj się, aby to, co jesz miało temperaturę pokojową. Nie jedz rzeczy bezpośrednio z lodówki. Jedzenie możesz lekko podgrzać lub przygotować ciepły sos, żeby je polać – kontrolując temperaturę.
  • ciepło się ubieraj;)
Uczucie zimna, jak podkreślają osoby stosujące tą dietę – najintensywniejsze jest na początku jej stosowania, gdy organizm pozbywa się toksyn. Później, nie występuje już taki dyskomfort, i odczucie chłodu powoli zanika.
Share

You May Also Like